DOMY | SKELETOVÉ DŘEVOSTAVBY

 

 

TECHNOLOGIE | SKELETOVÉ DŘEVOSTAVBY  

HAUSBAU365. | skeletové dřevostavby dělíme na dvě podskupiny – lehké dřevěné skelety a těžké dřevěné skelety. Lehké skelety jsou odvozeny od fošnového profilu 2" x 4" (Two by Four), tedy cca 50 x 100 mm. Celá stavba je skládána jako stavebnice přímo na stavbě. Moderní podoba druhé podskupiny, těžkého dřevěného skeletu, pracuje výhradně s certifikovanými tyčovými prvky z lepeného dřeva, které jsou spojovány ocelovými svorníky a styčníky. 

 

 

Skeletové dřevostavby (lehký skelet)

Lehký dřevěný skelet, označovaný také jako Two by Four, je odvozen od nejrozšířenějšího smrkového, fošnového profilu 2" x 4", tedy cca 50 x 100 mm.

Celá stavba je skládána jako stavebnice přímo na místě prakticky z jednoho fošnového profilu, z něhož se vytvoří základní kostra domu, a ztužení z deskových prvků, nejčastěji cementovláknitých či dřevoštěpkových desek, které se hřebíky nebo sponkami kotví na nosnou konstrukci a spolupodílejí se na její statice.

Prostor mezi jednotlivými sloupky rastru se vyplňuje tepelnou izolací, což je důvodem pro menší tloušťku stěny dřevostavby oproti zděnému domu. Tenčí stěny znamenají více prostoru v pokoji. Moderní dřevostavby využívají i profily jiného rozměru než 2" x 4", ale cílem je, aby četnost prvků byla co nejmenší.

Doba realizace je delší než u panelových dřevostaveb, ale nevyžaduje náročnou investici do výrobního závodu. Tento způsob výstavby je proto dostupnější i pro menší regionální firmy. Některé z nich však mají problém s dodržením technologické kázně a kvality.

 

Hlavní výhody:

Výhody druhé nejčastější technologie: sloupkové či lehké skeletové, Two by Four, Platform-Frame – kde základem jsou profily fošen, tvořící kostru domu. Prostor mezi vzniklým skeletem se vyplní izolací a zaklopí z obou stran deskovými materiály.

 

1. Montáž přímo na staveništi

Systém nevyžaduje přítomnost těžké techniky, lze využít místních pracovních sil i materiálu. Pro technicky založeného stavebníka představuje možnost sledovat každý detail domu a zmapovat si skladbu vrstev ve vznikajícím sendviči.

 

2. Jednoduchost a flexibilita

Snadná montáž jednotlivých dílů může svádět k názoru, že stavbu zvládne každý. Systém je ideální pro menší regionální firmy, je však nutné dodržet potřebnou technologickou kázeň. Jako každá jiná stavba, vyžaduje i sloupkový systém kvalifikované a zkušené řemeslníky, ale díky jednoduchosti jich stačí minimum.

 

3. Kombinace s jinými technologiemi

Technologie lehkého dřevěného skeletu se dobře kombinuje s těžkým skeletem či zděnou stavbou. Vyzděním jádra domu plnými pálenými či vápenopískovými cihlami lze zvýšit tepelnou akumulaci, použití jílových tvárnic zajistí optimální vlhkost vnitřního prostředí. Na fasádu lze použít tradiční omítku, ale i zavěsit dřevěný rošt nebo nalepit cihelné pásky.

 

4. Možnost úpravy dispozic

Pokud se stavebník v průběhu montáže rozhodne pro drobné úpravy v projektu, například zvětšení prostoru posunutím příčky nebo přemístění okna či dveří, nebývá s takovým řešením problém, protože fošnový profil se používá stejný pro celou stavbu a stačí ho pouze na místě upravit.

 

5. Chatky i vícepodlažní budovy

Máte na zahradě starý dřevník nebo seník z půlených kuláčů? V podstatě se jedná o jednoduchou sloupkovou konstrukci. Zahradní domek dokáže tímto způsobem postavit každý zručný kutil, do rodinného domu by se ale pouštět neměl. Ve světě se celkem běžně používají i stavby vícepodlažní, bytové i administrativní, u nás zatím kvůli zkostnatělé legislativě nikoli.

 

 

 

Skeletové dřevostavby (těžký skelet)

Zatímco lehký dřevěný skelet dominuje ve sféře výstavby rodinných domů, těžký dřevěný skelet je vhodný zejména pro větší stavby bytového charakteru, občanské vybavenosti, administrativy i průmyslového využití. Dřevěné prvky jsou dva až tři a půl krát hmotnější než u lehkého dřevěného skeletu, často se ve stavbách tohoto typu uplatňuje lepené lamelové dřevo, jež je sice dražší než klasické řezivo, splňuje však požadavky na kvalitu nosných prvků.

Pro výstavbu menších staveb se těžký dřevěný skelet používá většinou z důvodu variabilnosti vnějšího pláště, který může být tvořen, vzhledem ke své nenosné funkci, velkými plochami zasklení. Lákavá je i architektonická čistota konstrukce a možnost přiznání masivních dřevěných prvkův interiéru nebo v exteriéru stavby. Těžký dřevěný skelet umožňuje větší rozpětí s malým počtem vnitřních sloupů, čímž poskytuje značnou volnost pro řešení půdorysu. Flexibilita a variabilita jsou proto jednou z dalších důvodů k volbě skeletového systému i u stavby rodinných domů.

 

Hlavní výhody:

Hlavním důvodem pro konstrukce těžkých dřevěných skeletů bývá vysoce atraktivní design. Proč tomu tak je a jaké jsou jejich další výhody?

 

1. Kostra domu nosná i estetická

Nosnou funkci zde má kostra z masivních dřevěných profilů. U předchůdců těžkých dřevěných skeletů, tzv. hrázděných staveb, byla zvenku přiznaná, dnes se kvůli tepelným mostům doporučuje obvodový plášť montovat vně nosné konstrukce, a tu vizuálně přiznat v interiéru. Podmínkou dosažení estetického efektu je dokonalé řemeslné zpracování konstrukčních detailů, které jsou pohledově začleněny do interiéru i exteriéru domu.

 

2. Stabilita bez betonu

Nosný skelet přenáší zatížení bodově přes sloupy, na rozdíl od lehkých skeletů, kde je nosná celá stěna. Proto se většina těžkých skeletů zakládá na patkách, bez časově a finančně náročného betonování základové desky. Tyčové prvky z lepeného dřeva spojují ocelové svorníky a styčníky. Sloupy jsou v pravidelném rastru s vodorovnými průvlaky v obou směrech. Vodorovné ztužení zajišťují stropy, svislé obvodový plášť a tuhá jádra.

 

3. Variabilita

Dřevostavby z těžkého skeletu umožňují vytvářet v obvodovém plášti velké otevřené části, které bývají často prosklené. Výhodou těchto konstrukcí je možnost kombinovat je s jinými technologiemi dřevostaveb. To ocení zejména stavebníci, kterým například hustá zástavba nedovoluje otevřít dům určitým směrem.

 

4. Kompoziční volnost

Stěny, které tvoří rozdělení místností, jsou nenosné, a mohou tak být rozmístěny velice variabilně a nezávisle na skeletu. Díky tomu mohou vznikat flexibilní a variabilní dispozice, takže každý dům vynikne svou originalitou a architektonickou výjimečností. Lehké sádrokartonové či sádrovláknité příčky lze navíc libovolně uspořádávat i během životnosti stavby. Stejně tak je kdykoli možné rozšířit dům o eventuální přístavbu.

 

5. Šetrně na dosah přírody

Systém umožňuje zavěšené i plně prosklené fasády, aniž by konstrukce musela být v místě prosklení upravována a zesilována. Bohaté prosklení obvodových stěn umožňuje dokonalý kontakt s venkovním prostředím a bydlení doslova na dosah přírody. Zejména v zimních měsících pak funguje jako zajímavý zdroj tepelných zisků.