DOMY | CLT - VRSTVENÉHO LEPENÉHO DŘEVA

 

 

TECHNOLOGIE | CROSS LAMINATED TIMBER (CLT)  

HAUSBAU365. | CROSS LAMINATED TIMBERVyspělý stavební systém z masivního dřeva. CLT kombinuje vysoce vyspělou technologii, masivnost všech prvků a krásu dřeva v jeho přírodní podobě. Vytváří bezpečnou, masivní a skutečně celodřevěnou konstrukci. Nabízí osvědčené a vysoce efektivní řešení pro úsporné i pasivní dřevěné domy.

 

Ucelený stavební systém z velkoformátových komponentů vyráběných z křížem vrstveného masivního dřeva (CLT – cross laminated timber).

Komponenty se vyrábí z vysušených smrkových lamel skládaných do vrstev, jednotlivé vrstvy jsou k sobě otočeny o 90˚. Počet vrstev může být různý a určuje konečnou tloušťku panelu. Dřevo je sušeno na vlhkost cca 8 %, to zajišťuje vysokou stabilitu komponentů a zabraňuje tvorbě trhlin. Lamely se mezi sebou lepí ve všech směrech, při výrobě jsou používána nejčastěji polyuretanová lepidla, která jsou podle evropských norem schválena pro zhotovení nosných dřevěných stavebních dílů pro interiér i exteriér. Všechny panely se vyznačují vysokou pevností, stabilitou a mimořádnou statickou únosností – vytváří masivní, bezpečnou a skutečně celodřevěnou konstrukci. Vzhledem k technologii sušení a lepení vykazují tvarovou stálost i při změnách vlhkosti.

 

Vlastnosti systému umožňují odvážná konstrukční řešení a jsou pro architekty inspirací i výzvou. Stavební firmy přetváří tyto zajímavé projekty ve skutečně masivní dřevostavby a tím přitahují pozornost i těch, kteří dřevostavbám nedůvěřovali z důvodu jejich subtilnosti.

 

Technologická vyspělost eliminuje chyby běžných dřevostaveb a zásadně tak zvyšuje kvalitu hotových staveb. Výrazným plusovým argumentem je jednoduchost provedení konstrukčních detailů, minimální počet montážních spojů a jednoduché skladby stěn. Jednoduchost provedení se promítá nejen do rychlosti výstavby ale především do ekonomické stránky celé stavby.

 
 
 

Hlavní výhody

 

1. Dokonalá tvarová stabilita

Panely z vrstveného dřeva se vyrábějí z vysušených, převážně smrkových lamel, které se skládají a lepí do vrstev a lisují zastudena. Jednotlivé vrstvy jsou vůči sobě otočeny o 90 stupňů, což zajišťuje vysokou pevnost a stabilitu při namáhání tlakem i tahem a mimořádnou statickou únosnost.

 

2. Rychlost výstavby

Dům se skládá jako stavebnice. Komponenty jsou v přesných formátech expedovány na staveniště, nebo je realizační firma doplní tepelnými izolacemi, fasádami, otvorovými výplněmi, rozvody a vnitřními obklady. Hrubá stavba přízemního bungalovu nezabere více než pár hodin, vícepodlažní budovy několik málo dní, bez ohledu na roční období.

 

3. Atraktivní design

Pro tuto technologii je charakteristické přiznání atraktivní textury dřeva v interiéru. Díky hladkosti povrchu se dokonale vykresluje struktura včetně letokruhů a suků. Vnitřní stěny lze upravit pomocí omítky, obkladu či tapety, je ovšem nutné nejprve instalovat sádrovláknitou nebo sádrokartonovou deskou. Nebo se střídají stěny dřevěné s těmi s jinou povrchovou úpravou.

 

4. Požární odolnost

Vrstvené masivní dřevo vykazuje také vysokou požární odolnost. U skeletových dřevostaveb mohou dřevěné prvky odhořívat z několika stran současně, proto se pak řeší jejich větší dimenzování či ochrana dalšími materiály. Oproti tomu konstrukce z vrstveného masivního dřeva odhořívají plošně, oheň působí pouze z jedné strany.

 

5. Tepelná setrvačnost

Panely z vrstveného dřeva jsou plošně neprůvzdušné, velmi odolné proti mechanickému porušení a díky prefabrikaci se u nich zásadně snižuje počet montážních spojů - jediných slabých míst při realizaci. A fázový posun je podle tloušťky až sedm hodin, v kombinaci s vhodným izolačním materiálem dokonce ještě jednou tolik. Ohřátá fasáda nám v tedy interiéru zatopí až nad ránem, kdy bývá chladněji.